Załóż fotowoltaikę do końca roku, aby nie stracić na zmianie przepisów

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się popularnym sposobem pozyskiwania tańszego prądu. To od przyszłego roku może się zmienić na niekorzyść konsumentów, bo rząd planuje zmiany w prawie. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na montaż paneli, warto zrobić to przed końcem tego roku.

Osób, dla których ekologia i ekonomia mają równie istotne znaczenie, nie trzeba namawiać do fotowoltaiki. Metoda pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł ma zastosowanie praktyczne. Jest finansowo opłacalna, a przy okazji stanowi istotny gest w walce o czystsze powietrze.

Panele instalowane na dachach domów – jeśli są dobrej jakości – mogą latami dostarczać użytkownikom dużo tańszy prąd. A baterie przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną są wytrzymałe – dobrze znoszą wysokie temperatury latem i bardzo mroźne zimy. Są również odporne na silne wiatry, a także opady deszczu czy gradu.

Fotowoltaika niesie wiele korzyści. Poza trwałością i łatwością obsługi takiej instalacji najważniejsze jest, że użytkownicy są mniej zależni od podwyżek cen energii oraz w dłuższym czasie zapłacą niższe rachunki za prąd.

Dla posiadaczy paneli pobór energii ze słońca oznacza też niższą emisję dwutlenku węgla. A jeśli ktoś zdecyduje się sprzedać dom, niech pamięta, że jego wartość na rynku nieruchomości będzie wyższa z powodu zainwestowania swego czasu w przydomową elektrownię.

Boom na fotowoltaikę

Polski rynek fotowoltaiki przeżywa istny boom i ciągle się rozwija. W 2020 roku padł ważny rekord. Do sieci elektroenergetycznej przyłączono ponad 320 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2 tys. MW.

Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że nasz kraj jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice – wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Prognozy są optymistyczne, bo zakładają, że łączne obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą w tym roku 9 mld zł. Nastroje w branży psują planowane zmiany przepisów. Mogą zrewidować niektóre optymistyczne wskaźniki. I sprawić, że inwestowanie w fotowoltaikę przestanie być tak opłacalne jak do tej pory.

Wzrośnie cena energii

Chodzi o zmianę prawa w zakresie rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Tylko do końca tego roku ma obowiązywać preferencyjny system ich magazynowania. Obecnie każda nadprodukcja energii jest automatycznie wysyłana do operatora sieci i tam rozliczana.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli mamy instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp (1 kWp to 800 kWh energii, co odpowiada powierzchni 5,5 mkw. standardowych paneli fotowoltaicznych), wytwarzaną energię wykorzystujemy na własne potrzeby, a niezużytą resztę oddajemy do sieci. Jeśli potem potrzebujemy energii, możemy za darmo odebrać do 80 proc. przesłanej wcześniej energii.

Według nowych przepisów prosument – który jednocześnie produkuje i konsumuje energię – będzie musiał nadwyżkę energii sprzedawać, a później odkupić za cenę nawet dwukrotnie wyższą niż cena sprzedaży. Oznacza to wyższe rachunki. Właściciel średniej instalacji zapłaci rocznie nawet do 1,5 tys. zł.

Kredyt ekologiczny na korzystnych warunkach

Zmiany obejmą nowych użytkowników. Na razie jednak (przez 15 lat) nie obejmą tych, którzy już mają taką instalację albo do końca roku zamierzają ją założyć. Dlatego warto się pośpieszyć. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od 4 do 6 tys. zł za każdy 1 kWp, z czego można uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej. Eksperci przyrównują każdy 1 kWp instalacji do dotychczas miesięcznie wydanych 45 zł za prąd. I prognozują, że taka instalacja zwróci się średnio po 6-9 latach. Nie każdego stać na taki wydatek z własnych oszczędności.

Warto więc rozważyć dofinansowanie, np. w formie kredytu. Tym bardziej że niektóre banki stosują specjalne rozwiązania dla ekoinwestycji. Specjalizują się w tym np. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Fotowoltaika, obok wymiany źródła ciepła (np. na pompę ciepła) to najczęściej przewijające się tematy inwestycji ekologicznych wspomaganych kredytem. To jednak nie wszystko, z ekokredytu można skorzystać inwestując w wymianę okien i drzwi, przydomową oczyszczalnię, a nawet w energooszczędny sprzęt AGD, hulajnogę, rower elektryczny czy samochód hybrydowy. Część kredytu można też przeznaczyć na cel dowolny. Interesując się kredytem, warto zwrócić uwagę także na programy dofinansowania – np. już niedługo ruszy ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze” – można wtedy za jedną wizytą w banku (również banku z Grupy BPS) uzyskać kredyt z dotacją NFOŚiGW.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie
www.czystepowietrze.gov.pl .

Mój Prąd 3.0 – wcześniejsze zakończenie programu

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Z uwagi na wyczerpanie środków na alokację, program „Mój Prąd 3.0” został zakończony. Przewidziana w budżecie programu kwota 534 mln złotych wystarczyła na dofinansowanie 178 tysięcy wniosków o instalacje fotowoltaiczne.

W ramach programu Mój Prąd w tym roku można było dostać do 3 tysięcy złotych dotacji na instalację fotowoltaiczną. Program ten cieszył się ogromną popularnością od samego początku – już w lipcu złożonych zostało 100 tysięcy wniosków. Jeśli każdy wniosek został pozytywnie rozpatrzony, po 6 tygodniach od rozpoczęcia akcji "zajętych" było już ok. 300 mln złotych z programu, którego budżet wynosił 534 mln zł.

Zdążyć przed zmianą

Według obecnych przepisów każdy może wytwarzać energię, a jej nadmiar przekazywać do sieci elektroenergetycznej, oczywiście po uprzednim podpisaniu stosownej umowy z operatorem tej sieci. Oddaną energię można potem nawet w 80 procentach odebrać, co sprawia, że sieć energetyczna staje się w praktyce rodzajem zewnętrznego magazynu dla wyprodukowanej energii. Nadwyżkę wyprodukowanego w czasie wysokiego nasłonecznienia prądu odbiera się, gdy słońce świeci słabiej lub w nocy, a wspomniane 80 procent okazuje się wystarczające, by nie musieć płacić za dodatkowe kilowaty.

Najprawdopodobniej od 1 stycznia przyszłego roku wejdą w życie zmiany wprowadzające zasadę handlu energią w rozliczeniach. To znaczy, że wyprodukowany prąd będzie trzeba sprzedać, a ten pobrany kupić. Zmiana taka będzie mniej korzystna dla właścicieli małych instalacji przydomowych, bo sprzedaż ma być rozliczana w cenach hurtowych, a zakup – po cenach detalicznych. Wyjściem z sytuacji mogłoby być budowanie domowych magazynów energii, ale na razie nie są one popularne.

Niezależnie od tego, czy i w jakiej formie zamiany wejdą w życie – obecni właściciele instalacji fotowoltaicznych zatrzymają swoje prawa. Dlatego ci, którzy zastanawiali się nad taką inwestycją w przyszłości, teraz przyspieszają swoje działania.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Zasady tegorocznego programu

To, co zmieniło się względem poprzedniego roku, to maksymalna wysokość dotacji – spadła z 5 do 3 tysięcy złotych. Dotacja dalej jest zwolniona z podatku PIT, a pozostałe koszty można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacynej. Szczegółowe informacje są na stronie www.mojprad.gov.pl. Z programu Mój Prąd mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne, pozyskujące energię z instalacji na własne potrzeby.

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dotacja obejmuje wyłącznie instalacje o mocy od 2 do 10 kW. W celu otrzymania dotacji trzeba podpisać umowę kompleksową z dystrybutorem energii, konieczna jest też wymiana licznika na dwukierunkowy. Komponenty zastosowane podczas inwestycji muszą być nowe, tzn. wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem. Co istotne, nie można dostać dotacji na rozbudowę już działającej instalacji. Dotacją objęte są natomiast instalacje montowane od 1 lutego 2020 r. - mogą się więc o nią starać ci, dla których wsparcia nie starczyło w poprzedniej edycji.

Wpłata własna na kredyt

Trzy tysiące złotych to oczywiście za mało, żeby zbudować instalację fotowoltaiczną. Przeciętna instalacja o mocy szczytowej (maksymalnej) 5 kW to wydatek do ok. 25 tysięcy złotych. A więc dotacja pokrywa kilka procent jej wartości. Skąd wziąć pozostałą kwotę? Z banku, oczywiście.

Sprawdzonym produktem jest kredyt ekologiczny w bankach spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Przykładowo w Banku BPS można dostać nawet 80 tysięcy złotych, przy czym tylko 60 procent musi być przeznaczone na cele ekologiczne, 40 procent można wydać na dowolny inny cel. Czyli z powodzeniem wystarczy nie tylko na fotowoltaikę ale też na inne wydatki, nie tylko domowe.

Czym jest "cel ekologiczny"? To każdy wydatek, który pozwala na zrealizowanie inwestycji pozytywnie wpływającej na środowisko. Poza fotowoltaiką mogą to być przydomowe oczyszczalnie ścieków, pompy ciepła, ale też rowery i sprzęt sportowy czy samochody elektryczne lub hybrydowe. Lista nie jest zamknięta, każdy pomysł jest brany pod uwagę i doradcy banku dbają o jego rzetelną weryfikację w procesie przyznawania kredytu.

Najlepiej zapoznać się z ofertą Banku z Grupy BPS na swoim terenie. Do wyboru jest ponad 2 300 placówek w małych i dużych miejscowościach, a oferty banków spółdzielczych są dostosowywane do warunków lokalnych. Z wybranym bankiem można umówić się np. poprzez formularz na stronie: https:
mojbank.pl/eko2021-loteria1

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53%. Szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym banku z Grupy BPS.

Weź eko-kredyt – i wygraj 5 tysięcy złotych. Banki kuszą promocjami kredytów z przeznaczaniem na cele ekologiczne i nie tylko

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Kredyt na fotowoltaikę, nowy telewizor, rower? A może wymianę pieca lub drzwi w domu? Kredyty na cele ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Świadczy o tym fakt, że w bankach spółdzielczych z Grupy BPS ruszyła właśnie kolejna edycja promocji kredytów, w której można nie tylko uzyskać atrakcyjne warunki, ale także wziąć udział w loterii i wygrać 5 tysięcy złotych. Co istotne, w losowaniu można brać udział codziennie, a nie tylko raz.

Kiedy coś jest dobre – to trzeba to powtórzyć! Do takiego wniosku doszli najwyraźniej szefowie banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS oraz samego banku BPS i zdecydowali, że kampania promująca kredyty gotówkowe na cele związane z ochroną środowiska i oszczędzanie energii, która cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów w ubiegłym roku – będzie miała swoją kolejną edycję.

Czy ekologicznie znaczy ekonomicznie?

Wydatki na cele ekologiczne zawsze się opłacają – bo pozwalają zadbać o środowisko. Wątpliwości, jakie się pojawiają, dotyczą jednak czegoś innego – czy wydane pieniądze kiedykolwiek się zwrócą, czyli – czy jest to opłacalne ekonomicznie, a nie tylko ekologicznie? Najbardziej głośne ostatnio proekologiczne inwestycje to fotowoltaika. Firmy prześcigają się w proponowanych rozwiązaniach, oferując coraz wydajniejsze urządzenia i systemy. Inwestycja zwraca się średnio po ok. 8-10 latach, a biorąc pod uwagę przyszłe podwyżki cen energii elektrycznej a także dostępne dotacje – jeszcze szybciej, bo nawet w 5-6 lat. Pompy ciepła zwracają się w podobnym czasie – wiele zależy oczywiście od wielkości instalacji i tego, do czego porównujemy wydajność pompy. Jeśli jest to piec na olej, gaz czy piec elektryczny – czas potrzebny na zwrot wydanych pieniędzy będzie jeszcze krótszy. Inne inwestycje ekologiczne w domu i w życiu też się zwrócą, chociaż trudno mówić o tym, kiedy. Jak bowiem obliczyć zwrot z inwestycji w nowy rower czy sprzęt sportowy? To też jest przecież wydatek „pro-eko”, a przy tym wspiera to, co bezcenne – nasze zdrowie. Bez względu na to, czy jest to duża inwestycja w remont domu, czy mniejsza – w nowy rower, nie musimy jej finansować z własnej kieszeni. Można na to wziąć kredyt, co jest szczególnie interesujące w przypadku kredytów „skrojonych” specjalnie pod wydatki proekologiczne, jak to ma miejsce w ofercie banków zrzeszonych w Grupie BPS i ich promocji.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem
Na co kredyt?

To nie jest jednak zamknięta lista. Co istotne - ekologiczny kredyt w Grupie BPS nie musi być przeznaczony tylko na cele ekologiczne, znaczna jego część może być przeznaczona na cele dowolne. Jak to wygląda w szczegółach? Najlepiej skontaktować się z doradcą, który poprowadzi sprawę, w tym zadba o rzetelną weryfikację twojego pomysłu. Na spotkanie z doradca umówić się można się szybko poprzez stronę internetową. Można też po prostu odwiedzić najbliższy bank spółdzielczy, placówki najłatwiej znaleźć w specjalnej wyszukiwarce na stronie mojbank.pl.

Szansa na ekstra pieniądze

Dla klientów, którzy zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w Bankach z Grupy BPS, przygotowano dodatkowy bonus – każdy może wygrać 5 tysięcy złotych! W przeciwieństwie do innych loterii tego typu, w których klient ma tylko jedną szansę na wygraną – w loterii „Logiczne, że się opłaca” taka szansa pojawia się 5 razy w tygodniu, czyli grać można codziennie od poniedziałku do piątku. Klienci mają szansę wygrać 5 tys. zł ekstra dofinansowania do swojego kredytu. Wystarczy, że zakręcą internetowym kołem fortuny. Informację o wygranej lub zachętę do dalszego próbowania szczęścia klient otrzymuje natychmiast, jak na loterię przystało. Przygotowane zostało łącznie 50 nagród pieniężnych po 5 tys. zł każda. A loterią objęte są wszystkie kredyty dla klientów indywidualnych te ekologiczne i pozostałe. Żeby wziąć kredyt i grać o 5 tys. zł, najlepiej w pierwszej kolejności wejść na stronę www.mojbank.pl/loteria i umówić się na spotkanie w wybranym Banku Spółdzielczym z Grupy BPS.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Loterią są objęte kredyty gotówkowe udzielone w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS oraz w Banku BPS S.A. między 2.08.2021 r. a 9.11.2021 r. Po prawidłowej rejestracji w Loterii możesz grać codziennie, od poniedziałku do piątku w okresie od 1.09.2021 r. do 9.11.2021 r. Regulamin Loterii dostępny jest na stronie internetowej www.logiczne.mojbank.pl. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.