Włącz się do walki ze smogiem i wymień "kopciucha", biorąc specjalny kredyt z dofinansowaniem

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Z powodu smogu umiera rocznie około 100 tys. Polaków. Co zrobić, aby zmienić te dramatyczne statystyki? Potrzeba zmiany społecznej mentalności. Warto zacząć od wymiany pieca. Można to zrobić z pomocą banku, uzyskując kredyt, który w znacznej części zostanie spłacony z dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Teraz więc taka zmiana może być korzystna również pod względem finansowym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 miasta z 50 najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej znajdują się w Polsce. Jak donoszą badania firmy Syngoes, z powodu smogu umiera rocznie 3,7 mln osób na świecie. Dla porównania – w wypadkach samochodowych ginie 1,2 mln uczestników ruchu.

Dla Polski te statystyki nie przedstawiają się najlepiej. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wyliczyła, że w wyniku emisji paliw kopalnych przedwcześnie umiera w naszym kraju 47 tys. osób. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London korygują te dane. Ich zdaniem w Polsce może umierać z powodu smogu dwa razy więcej mieszkańców.

Dlatego "kopciuchy" muszą być wymieniane. Od pierwszego stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. A wiele samorządów przyjęło uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość opalania węglem.

Ciągle za dużo "kopciuchów"

W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Mazowsze i Małopolska dają czas mieszkańcom do końca 2022 roku na wymianę pozaklasowych kotłów. Warszawa realizuje program "Zlikwiduj kopciucha", na który miasto przeznaczyło 65 mln zł. W pierwszej połowie br. wpłynęło 2,3 tys. wniosków od osób prywatnych, które chcą otrzymać dotację na wymianę starego pieca.

Na Śląsku, gdzie skala zanieczyszczeń jest bardzo wysoka, termin pozbycia się "kopciucha" upływa z końcem tego roku. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z karą finansową. Grzywna może sięgać nawet do 5 tys. zł.
Jeśli ktoś opala węglem w domu, najwyższy czas wymienić stary piec na nowy. Ze statystyk Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że ciągle blisko 3 mln gospodarstw domowych używa "kopciuchów", choć od 2014 roku zniknęło z polskich domów 850 tys. pieców, które nie spełniały norm emisyjnych.

Ekologiczny piec jest bardziej przyjazny dla środowiska, wygodniejszy w obsłudze i pozwala na efektywniejsze spalanie. Na rynku jest wiele alternatyw dla "kopciuchów". Do wyboru są kotły gazowe, elektryczne, na biomasę oraz pompy ciepła. To od użytkownika zależy, na jaki zamiennik się zdecyduje.

Wysokie koszty wymiany

Oczywiście wymiana pieca nie odbywa się bezkosztowo. Cała procedura to wydatek dla domu. Co składa się na koszty? W zależności od wybranego ekologicznego kotła, trzeba liczyć się z wymianą instalacji CO, nierzadko z montażem grzejników oraz wsadu kominowego.

Najłatwiej rozważyć to na przykładzie. Weźmy średniej wielkości dom o powierzchni 150 mkw. Jeśli właściciel zdecyduje się wymienić "kopciucha" na piec zasilany przez biomasę, musi się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 30 tys. zł. O wiele więcej zapłaci za instalację pompy ciepła – przy takim metrażu na ekologiczne ogrzewanie domu trzeba wyasygnować od 50 tys. zł.

Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Dlatego stworzono system przydzielania dotacji dla posiadaczy nieekologicznych pieców, aby namówić ich na zmianę instalacji (dotacja może sięgnąć nawet 37 tys zł). Drogi pozyskiwania pieniędzy są różne: niezbędne środki można uzyskać od samorządów oraz instytucji rządowych. Można też starać się o kredyt w banku.

Banki spółdzielcze w awangardzie

Dzięki podpisaniu umowy o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od połowy tego roku klienci będą mogli wystąpić o kredyt „Czyste Powietrze” m.in. w Bankach Spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Do Zrzeszenia BPS należą 324 Banki Spółdzielcze z ponad 2300 placówkami.

W sumie, w ramach programu "Czyste Powietrze", banki będą mogły udzielić kredytów, w których dofinansowanie wyniesie 1,5 mld zł. Kwota ta zostanie podzielona między siedem banków, które przystąpiły do tego programu i jest do wykorzystania do końca 2022 roku. Celem jest pomoc klientom w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

– Banki Spółdzielcze są szczególnie aktywne w małych miastach i gminach wiejskich, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. To właśnie właściciele domów jednorodzinnych są naturalnymi odbiorcami programu "Czyste Powietrze". Nasi klienci również w ubiegłych latach wykazywali duże zainteresowanie finansowaniem ekologicznych zmian w swoich domach czy gospodarstwach. Program jest szansą na realne oszczędności dla naszych klientów i zdrowsze życie dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Bank wyręczy wnioskodawcę

Wniosek o kredyt na dofinansowanie w BPS można składać w każdym województwie. Klienci BPS mogą liczyć nie tylko na kredyt na korzystnych warunkach, ale także na pomoc merytoryczną zapewnianą przez pracowników banków. Pracownicy pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku.

Wnioskodawca załatwi wszystkie sprawy w jednym "okienku" bankowym, bo to bank w imieniu klienta prześle jego wniosek do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ułatwi to kwestie proceduralne i skróci czas oczekiwania na odpowiedź odnośnie do uzyskania dotacji, która spłaci znaczną część zaciągniętego kredytu.
Kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze" będą udzielane od drugiej połowy 2021 do końca 2022 roku. W Bankach z Grupy BPS już teraz można zgłaszać swoje zainteresowanie udziałem w programie.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Załóż fotowoltaikę do końca roku, aby nie stracić na zmianie przepisów

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się popularnym sposobem pozyskiwania tańszego prądu. To od przyszłego roku może się zmienić na niekorzyść konsumentów, bo rząd planuje zmiany w prawie. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na montaż paneli, warto zrobić to przed końcem tego roku.

Osób, dla których ekologia i ekonomia mają równie istotne znaczenie, nie trzeba namawiać do fotowoltaiki. Metoda pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł ma zastosowanie praktyczne. Jest finansowo opłacalna, a przy okazji stanowi istotny gest w walce o czystsze powietrze.

Panele instalowane na dachach domów – jeśli są dobrej jakości – mogą latami dostarczać użytkownikom dużo tańszy prąd. A baterie przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną są wytrzymałe – dobrze znoszą wysokie temperatury latem i bardzo mroźne zimy. Są również odporne na silne wiatry, a także opady deszczu czy gradu.

Fotowoltaika niesie wiele korzyści. Poza trwałością i łatwością obsługi takiej instalacji najważniejsze jest, że użytkownicy są mniej zależni od podwyżek cen energii oraz w dłuższym czasie zapłacą niższe rachunki za prąd.

Dla posiadaczy paneli pobór energii ze słońca oznacza też niższą emisję dwutlenku węgla. A jeśli ktoś zdecyduje się sprzedać dom, niech pamięta, że jego wartość na rynku nieruchomości będzie wyższa z powodu zainwestowania swego czasu w przydomową elektrownię.

Boom na fotowoltaikę

Polski rynek fotowoltaiki przeżywa istny boom i ciągle się rozwija. W 2020 roku padł ważny rekord. Do sieci elektroenergetycznej przyłączono ponad 320 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2 tys. MW.

Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że nasz kraj jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice – wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Prognozy są optymistyczne, bo zakładają, że łączne obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą w tym roku 9 mld zł. Nastroje w branży psują planowane zmiany przepisów. Mogą zrewidować niektóre optymistyczne wskaźniki. I sprawić, że inwestowanie w fotowoltaikę przestanie być tak opłacalne jak do tej pory.

Wzrośnie cena energii

Chodzi o zmianę prawa w zakresie rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Tylko do końca tego roku ma obowiązywać preferencyjny system ich magazynowania. Obecnie każda nadprodukcja energii jest automatycznie wysyłana do operatora sieci i tam rozliczana.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli mamy instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp (1 kWp to 800 kWh energii, co odpowiada powierzchni 5,5 mkw. standardowych paneli fotowoltaicznych), wytwarzaną energię wykorzystujemy na własne potrzeby, a niezużytą resztę oddajemy do sieci. Jeśli potem potrzebujemy energii, możemy za darmo odebrać do 80 proc. przesłanej wcześniej energii.

Według nowych przepisów prosument – który jednocześnie produkuje i konsumuje energię – będzie musiał nadwyżkę energii sprzedawać, a później odkupić za cenę nawet dwukrotnie wyższą niż cena sprzedaży. Oznacza to wyższe rachunki. Właściciel średniej instalacji zapłaci rocznie nawet do 1,5 tys. zł.

Kredyt ekologiczny na korzystnych warunkach

Zmiany obejmą nowych użytkowników. Na razie jednak (przez 15 lat) nie obejmą tych, którzy już mają taką instalację albo do końca roku zamierzają ją założyć. Dlatego warto się pośpieszyć. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od 4 do 6 tys. zł za każdy 1 kWp, z czego można uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej. Eksperci przyrównują każdy 1 kWp instalacji do dotychczas miesięcznie wydanych 45 zł za prąd. I prognozują, że taka instalacja zwróci się średnio po 6-9 latach. Nie każdego stać na taki wydatek z własnych oszczędności.

Warto więc rozważyć dofinansowanie, np. w formie kredytu. Tym bardziej że niektóre banki stosują specjalne rozwiązania dla ekoinwestycji. Specjalizują się w tym np. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Fotowoltaika, obok wymiany źródła ciepła (np. na pompę ciepła) to najczęściej przewijające się tematy inwestycji ekologicznych wspomaganych kredytem. To jednak nie wszystko, z ekokredytu można skorzystać inwestując w wymianę okien i drzwi, przydomową oczyszczalnię, a nawet w energooszczędny sprzęt AGD, hulajnogę, rower elektryczny czy samochód hybrydowy. Część kredytu można też przeznaczyć na cel dowolny. Interesując się kredytem, warto zwrócić uwagę także na programy dofinansowania – np. już niedługo ruszy ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze” – można wtedy za jedną wizytą w banku (również banku z Grupy BPS) uzyskać kredyt z dotacją NFOŚiGW.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie
www.czystepowietrze.gov.pl .

Mój Prąd 3.0 – wcześniejsze zakończenie programu

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Z uwagi na wyczerpanie środków na alokację, program „Mój Prąd 3.0” został zakończony. Przewidziana w budżecie programu kwota 534 mln złotych wystarczyła na dofinansowanie 178 tysięcy wniosków o instalacje fotowoltaiczne.

W ramach programu Mój Prąd w tym roku można było dostać do 3 tysięcy złotych dotacji na instalację fotowoltaiczną. Program ten cieszył się ogromną popularnością od samego początku – już w lipcu złożonych zostało 100 tysięcy wniosków. Jeśli każdy wniosek został pozytywnie rozpatrzony, po 6 tygodniach od rozpoczęcia akcji "zajętych" było już ok. 300 mln złotych z programu, którego budżet wynosił 534 mln zł.

Zdążyć przed zmianą

Według obecnych przepisów każdy może wytwarzać energię, a jej nadmiar przekazywać do sieci elektroenergetycznej, oczywiście po uprzednim podpisaniu stosownej umowy z operatorem tej sieci. Oddaną energię można potem nawet w 80 procentach odebrać, co sprawia, że sieć energetyczna staje się w praktyce rodzajem zewnętrznego magazynu dla wyprodukowanej energii. Nadwyżkę wyprodukowanego w czasie wysokiego nasłonecznienia prądu odbiera się, gdy słońce świeci słabiej lub w nocy, a wspomniane 80 procent okazuje się wystarczające, by nie musieć płacić za dodatkowe kilowaty.

Najprawdopodobniej od 1 stycznia przyszłego roku wejdą w życie zmiany wprowadzające zasadę handlu energią w rozliczeniach. To znaczy, że wyprodukowany prąd będzie trzeba sprzedać, a ten pobrany kupić. Zmiana taka będzie mniej korzystna dla właścicieli małych instalacji przydomowych, bo sprzedaż ma być rozliczana w cenach hurtowych, a zakup – po cenach detalicznych. Wyjściem z sytuacji mogłoby być budowanie domowych magazynów energii, ale na razie nie są one popularne.

Niezależnie od tego, czy i w jakiej formie zamiany wejdą w życie – obecni właściciele instalacji fotowoltaicznych zatrzymają swoje prawa. Dlatego ci, którzy zastanawiali się nad taką inwestycją w przyszłości, teraz przyspieszają swoje działania.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Zasady tegorocznego programu

To, co zmieniło się względem poprzedniego roku, to maksymalna wysokość dotacji – spadła z 5 do 3 tysięcy złotych. Dotacja dalej jest zwolniona z podatku PIT, a pozostałe koszty można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacynej. Szczegółowe informacje są na stronie www.mojprad.gov.pl. Z programu Mój Prąd mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne, pozyskujące energię z instalacji na własne potrzeby.

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dotacja obejmuje wyłącznie instalacje o mocy od 2 do 10 kW. W celu otrzymania dotacji trzeba podpisać umowę kompleksową z dystrybutorem energii, konieczna jest też wymiana licznika na dwukierunkowy. Komponenty zastosowane podczas inwestycji muszą być nowe, tzn. wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem. Co istotne, nie można dostać dotacji na rozbudowę już działającej instalacji. Dotacją objęte są natomiast instalacje montowane od 1 lutego 2020 r. - mogą się więc o nią starać ci, dla których wsparcia nie starczyło w poprzedniej edycji.

Wpłata własna na kredyt

Trzy tysiące złotych to oczywiście za mało, żeby zbudować instalację fotowoltaiczną. Przeciętna instalacja o mocy szczytowej (maksymalnej) 5 kW to wydatek do ok. 25 tysięcy złotych. A więc dotacja pokrywa kilka procent jej wartości. Skąd wziąć pozostałą kwotę? Z banku, oczywiście.

Sprawdzonym produktem jest kredyt ekologiczny w bankach spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Przykładowo w Banku BPS można dostać nawet 80 tysięcy złotych, przy czym tylko 60 procent musi być przeznaczone na cele ekologiczne, 40 procent można wydać na dowolny inny cel. Czyli z powodzeniem wystarczy nie tylko na fotowoltaikę ale też na inne wydatki, nie tylko domowe.

Czym jest "cel ekologiczny"? To każdy wydatek, który pozwala na zrealizowanie inwestycji pozytywnie wpływającej na środowisko. Poza fotowoltaiką mogą to być przydomowe oczyszczalnie ścieków, pompy ciepła, ale też rowery i sprzęt sportowy czy samochody elektryczne lub hybrydowe. Lista nie jest zamknięta, każdy pomysł jest brany pod uwagę i doradcy banku dbają o jego rzetelną weryfikację w procesie przyznawania kredytu.

Najlepiej zapoznać się z ofertą Banku z Grupy BPS na swoim terenie. Do wyboru jest ponad 2 300 placówek w małych i dużych miejscowościach, a oferty banków spółdzielczych są dostosowywane do warunków lokalnych. Z wybranym bankiem można umówić się np. poprzez formularz na stronie: https:
mojbank.pl/eko2021-loteria1

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53%. Szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym banku z Grupy BPS.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.