Rolniku, sięgnij po dotacje do instalacji fotowoltaicznych czy biogazowni z programu Agroenergia

autor: BPS | 21.10.2021

Chcesz zmniejszyć koszty gospodarstwa, sprawić by było nowoczesne i ekologiczne, być niezależnym od dostawców energii i wzrostu cen prądu, efektywne wykorzystać tereny zielone i dachy budynków gospodarczych albo mieć więcej środków na modernizację? Z początkiem października ruszył program Agroenergia.

W ramach programu Agroenergia rolnicy mogą otrzymać nawet 25 000 zł dotacji na instalacje fotowoltaiczne powyżej 10 kW. Pieniądze można też pozyskać na niewielkie turbiny wiatrowe, pompy ciepła i magazyny energii, a także biogazownie i elektrownie wodne. Dzięki dotacjom inwestycja zwróci się szybciej, a oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych w ciągu 20 lat. Gdy brakuje środków warto rozważyć dedykowaną rolnikom ofertę kredytową banków spółdzielczych Grupy BPS.

Rolnictwo coraz częściej wymaga automatyzacji oraz stosowania nowoczesnych maszyn. To pociąga za sobą zwiększone zużycie energii, a tym samym wyższe rachunki za prąd. Program Agroenergia, pozwala gospodarstwom rolnym wdrożyć ekologiczne i energooszczędne rozwiązania dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności oraz zapotrzebowania na energię.

Program składa się z dwóch części. Nabór w pierwszej, wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, ruszył 1 października br. W jego ramach można pozyskać dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej i zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

Druga część programu, realizowana już bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy dofinansowania biogazowni rolniczych wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego (o mocy do 500 kW) oraz małych elektrowni wodnych o mocy do 500 kW, a także towarzyszących im magazynów energii. Nabór w niej potrwa do 20 grudnia br. lub do wyczerpania środków.

Kto może skorzystać z dotacji?

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych. Warunkiem jest posiadanie użytków rolnych o łącznej powierzchni od 1 ha do 300 ha, a gospodarstwo powinno być prowadzone przez beneficjenta co najmniej rok przed złożeniem wniosku.

O dofinansowanie mogą się też ubiegać osoby prawne, które spełniają to samo kryterium powierzchni nieruchomości rolnych oraz przynajmniej od roku prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

Inwestycje zgłaszane do dofinansowania nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku. Instalowane urządzenia muszą być nowe i wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem montażu. Dofinansowanie nie obejmuje modernizacji lub rozbudowy już istniejących instalacji wytwarzania energii.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Wsparcie dla fotowoltaiki i elektrowni wiatrowej w gospodarstwie rolnym

Instalacje fotowoltaiczne przewidziane dla rolników są znacznie większej mocy niż w przypadku odbiorców indywidualnych i programu “Mój prąd”, by rolnicy mogli samodzielnie zaopatrywać swoje gospodarstwa w prąd oraz energię cieplną na potrzeby ogrzewania czy produkcji ciepłej wody użytkowej. Wsparcie można bowiem uzyskać również na instalację pomp ciepła – zasilanych z fotowoltaiki lub energii wiatru. Dofinansowanie dla rolników w ramach programu Agroenergia dotyczy też zakupu magazynów energii, które służą do przechowywania nadwyżek wyprodukowanej przez rolników energii elektrycznej.

Pierwsza część programu pozwala pozyskać bezzwrotne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych instalacji wytwarzających energię o mocy od 10 do 30 kW, ale nie więcej niż 15 000 zł lub do 13% w przypadku instalacji o mocy powyżej 30 kW, nie więcej jednak niż 25 000 zł.

Jeśli jednak zdecydujesz się na połączenie w swoim gospodarstwie fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła, dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 10 000 zł. Przy montażu fotowoltaiki i pompy ciepła maksymalna dotacja wynosi więc do 25 000 zł lub 35 000 zł.

Możliwe jest też uzyskanie dofinansowania w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii, przy czym koszt kwalifikowany nie może wynosić więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii. Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.

Dopłaty do biogazowni i małych elektrowni wodnych

W 2 części programu można pozyskać dofinansowanie do biogazowni rolniczych oraz mniejszych elektrowni wodnych. Dotacja może sięgnąć do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji i w zależności od mocy wynieść: dla instalacji o mocy do 150 kW nie więcej niż 1,8 mln zł, dla instalacji o mocy 151-300 kW nie więcej niż 2,2 mln zł, dla instalacji o mocy 301-500 kW nie więcej niż 2,5 mln zł.

Podobnie jak w części pierwszej, można także starać się o dotację dla towarzyszących magazynów energii. Ich dofinansowanie może sięgać maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych, a warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, realizowanym równolegle w ramach projektu.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Rolniku – zacznij oszczędzać na prądzie!

Dopłaty do instalacji wytwarzających ekologiczną energię elektryczną bez wątpienia przyspieszają zwrot z inwestycji i przynoszą wymierne oszczędności, zwłaszcza że ceny energii nieustannie szybują w górę. Szacuje się, że panele słoneczne montowane w gospodarstwach rolniczych mogą przyczynić się do oszczędności, nawet większych niż w przypadku domów jednorodzinnych. Zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego na energię elektryczną jest bowiem znacznie wyższe niż u przeciętnego Kowalskiego. Rolnik konsumuje też na bieżąco więcej wytworzonego prądu, bo większość prac z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych jest wykonywana w gospodarstwie w ciągu dnia lub prąd zasila urządzenia, które pracują cały czas, jak np. chłodziarki do mleka.

Co więcej, montaż fotowoltaiki uniezależnia rolników nie tylko od podwyżek cen prądu, ale też od awarii w jego dostawie, które w wielu gospodarstwach mogą generować spore straty. Taka inwestycja może zwrócić się rolnikowi zaledwie w kilka lat! Wyliczenia firm zajmujących się montażem instalacji podają, że np. instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym, w zależności od zainstalowanej mocy, generują rachunki za prąd niższe o kilka do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. W skali 20 lat daje to nawet kilkaset tysięcy złotych oszczędności! Wydając mniej na energię, zaoszczędzone pieniądze możesz spokojnie przeznaczyć na dalszy rozwój i inwestycje w swoim gospodarstwie.

Poza realnym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, rolnicy mogą także skorzystać na możliwości łączenia dotacji z ulgą termomodernizacyjną, co dodatkowo obniży koszty inwestycji. Kwota przedstawiona do odliczenia od podatku jest w tym wypadku pomniejszana o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Finansuj fotowoltaikę z bankiem spółdzielczym grupy BPS

Dofinansowanie w ramach Agroenergii ma charakter refundacji poniesionych przez inwestora kosztów i wypłacane jest po zakończeniu inwestycji. Tym samym ta wymaga odpowiednich środków do jej przeprowadzenia. W ramach programu rolnicy mogą ubiegać się nie tylko o bezzwrotną dotację, ale również o pożyczki na realizację projektów. Warto rozważyć sięgnięcie do oferty banków, w tym banków spółdzielczych grupy BPS, specjalizujących się w obsłudze gospodarstw rolnych. Oczywiście wzięcie kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji czy odsetek, co może wydłużyć czas zwrotu z inwestycji. Jednak mimo to, przy wykorzystaniu dotacji i ulg podatkowych, dobrze zaplanowana instalacja fotowoltaiczna nadal zacznie przynosić oszczędności już po kilku latach jej użytkowania.

Co więcej, banki zrzeszenia BPS to banki lokalne, zlokalizowane niemal w każdej mniejszej miejscowości. Mają ogromne doświadczenie w pracy z rolnikami i doskonale znają ich potrzeby. To ich znacząca przewaga konkurencyjna. Do tego wykwalifikowana kadra pracowników i nowoczesna oferta, którą można łatwo dostosować do potrzeb indywidualnego gospodarstwa czy producenta rolnego. Obejmuje ona m.in. atrakcyjne kredyty dedykowane właśnie celom ekologicznym, jak i szeroki wachlarz różnych form wsparcia przy finansowaniu inwestycji dla gospodarstw i producentów rolnych. Klienci banków Grupy BPS mogą też liczyć na niestandardowe rozwiązania i indywidualną obsługę.

Banki Spółdzielcze – zielone i nowoczesne

autor: BPS | 21.10.2021

Decydując się na wprowadzenie ekologicznych zmian w swoim domu lub firmie, zadbaj o najlepszego partnera finansowego. A w Bankach Spółdzielczych jesteś u siebie.

Wyobraź sobie, że o kredycie na ekologiczne przedsięwzięcie rozmawiasz z kimś, kogo znasz, kto mieszka w tej samej miejscowości i doskonale rozumie lokalne uwarunkowania. A jednocześnie – umożliwia Ci negocjowanie warunków i traktuje po partnersku.

Tak właśnie jest w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS.

Co to jest bank spółdzielczy?

Banki spółdzielcze to 90% banków działających w Polsce. Od banków komercyjnych różni je to, że ich właścicielami są spółdzielcy, a więc osoby „z sąsiedztwa”, działające lokalnie, a nie w odległej centrali.

Spółdzielcy to osoby, które zdecydowały się połączyć siły, aby wspólnie realizować ustalone cele – przede wszystkim, wspierać finansowo okoliczną społeczność. Szczególnie ważne jest wsparcie banków spółdzielczych w zakresie przedsięwzięć realizowanych na terenie mniejszych miejscowości i wsi, co nie oznacza, ze nie znajdziesz ich we wszystkich dużych miastach. Banki spółdzielcze wspierają rozwój regionów, w których działają, ponieważ reinwestują zyski tam, gdzie zostały wypracowane.

Banki spółdzielcze działają w Polsce od ponad 150 lat, wyłącznie na bazie polskiego kapitału. Mają więc najdłuższą historię w polskiej bankowości. Obecnie swoim zasięgiem obejmują teren całych powiatów, a nawet województw. Swoje placówki mają zarówno w małych miejscowościach, miasteczkach, jak i większych miastach. Grupa BPS to ponad 2000 oddziałów bankowych. Na stronie mojbank.pl łatwo znajdziesz swój najbliższy bank.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Nowoczesna oferta dla małych i średnich firm

Banki spółdzielcze z Grupy BPS to dzisiaj nowoczesne instytucje finansowe, dysponujące wyszkoloną kadrą, rozwiązaniami organizacyjnymi i nowoczesnymi technologiami. W swojej ofercie mają praktycznie wszystko, czego może potrzebować przedsiębiorca, by zapewnić swojej firmie bieżące funkcjonowanie i rozwój. Od bezpiecznego i wygodnego zarządzania kontem bankowym za pomocą smartfonu po płatności mobilne telefonem lub zegarkiem. Pełna paleta kredytów obrotowych zapewni finansowanie bieżącej działalności i w razie konieczności poprawi płynność firmy, a kredyty inwestycyjne na jasnych warunkach sfinansują jej dalszy rozwój.

Elastycznie i po partnersku

Banki spółdzielcze Grupy BPS od banków komercyjnych mocno odróżnia możliwość negocjowania warunków współpracy i partnerskie relacje. To łatwiejsze dla instytucji spółdzielczych, bo dzięki lokalnej skali działania, doskonale znają swoich klientów i uwarunkowania rynkowe. Indywidualnie traktowani klienci mogą też liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach, np. przy prolongacie czy restrukturyzacji kredytów.

Dlatego bogata i nowoczesna oferta banków spółdzielczych BPS spełni każde oczekiwania przedsiębiorców, bo to partner bankowy, który zna się na rzeczy.

Fotowoltaika w leasingu – to możliwe!

Kredyty nie są jedynymi formami finansowania firm. W Grupie BPS znajduje się również spółka BPS Leasing i Faktoring, której oferta dostępna jest w Bankach Spółdzielczych w całej Polsce. Korzystając z leasingu można atrakcyjnie sfinansować nie tylko zakup samochodów, ale także instalacje fotowoltaiczne. Leasing mikroinstalacji działa na tej samej zasadzie co firmowych aut – z taniego prądu można korzystać natychmiast bez konieczności wydatkowania od razu pieniędzy na zakup paneli. Leasingiem można sfinansować instalacje o mocy do 50 kW i wartości 250 tys. zł netto. Nowością jest także leasing w euro wraz z atrakcyjną ofertą ubezpieczenia środków transportu ciężkiego.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Myślimy o przyszłości

Ekologia to nie tylko tymczasowa moda, ale klucz do naszej przyszłości i szansa na ocalenie naturalnego środowiska dla naszych dzieci i wnuków. Dlatego Banki Spółdzielcze z Grupy BPS, tradycyjnie zakorzenione w lokalnych społecznościach i blisko z nimi związane, przekonują nas, że warto stawiać na ekologię. To również rozsądne i opłacalne rozwiązanie na dziś.

Nowy piec do ogrzewania, ocieplenie domu, wymiana okien, instalacja fotowoltaiczna, odzyskiwanie deszczówki – to tylko niektóre przykłady ekologicznych zmian, które mają ogromne znaczenie dla naszych portfeli. A także dla miejscowości, w której mieszkamy i … dla całej Ziemi! Już ponad 600 tys. rodzin w Polsce zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej i czerpiąc energię ze słońca płaci miesięcznie za prąd zaledwie kilka złotych! Warto pomyśleć o przyszłości.

Włącz się do walki ze smogiem i wymień "kopciucha", biorąc specjalny kredyt z dofinansowaniem

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Z powodu smogu umiera rocznie około 100 tys. Polaków. Co zrobić, aby zmienić te dramatyczne statystyki? Potrzeba zmiany społecznej mentalności. Warto zacząć od wymiany pieca. Można to zrobić z pomocą banku, uzyskując kredyt, który w znacznej części zostanie spłacony z dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Teraz więc taka zmiana może być korzystna również pod względem finansowym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 miasta z 50 najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej znajdują się w Polsce. Jak donoszą badania firmy Syngoes, z powodu smogu umiera rocznie 3,7 mln osób na świecie. Dla porównania – w wypadkach samochodowych ginie 1,2 mln uczestników ruchu.

Dla Polski te statystyki nie przedstawiają się najlepiej. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wyliczyła, że w wyniku emisji paliw kopalnych przedwcześnie umiera w naszym kraju 47 tys. osób. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London korygują te dane. Ich zdaniem w Polsce może umierać z powodu smogu dwa razy więcej mieszkańców.

Dlatego "kopciuchy" muszą być wymieniane. Od pierwszego stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. A wiele samorządów przyjęło uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość opalania węglem.

Ciągle za dużo "kopciuchów"

W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Mazowsze i Małopolska dają czas mieszkańcom do końca 2022 roku na wymianę pozaklasowych kotłów. Warszawa realizuje program "Zlikwiduj kopciucha", na który miasto przeznaczyło 65 mln zł. W pierwszej połowie br. wpłynęło 2,3 tys. wniosków od osób prywatnych, które chcą otrzymać dotację na wymianę starego pieca.

Na Śląsku, gdzie skala zanieczyszczeń jest bardzo wysoka, termin pozbycia się "kopciucha" upływa z końcem tego roku. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z karą finansową. Grzywna może sięgać nawet do 5 tys. zł.
Jeśli ktoś opala węglem w domu, najwyższy czas wymienić stary piec na nowy. Ze statystyk Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że ciągle blisko 3 mln gospodarstw domowych używa "kopciuchów", choć od 2014 roku zniknęło z polskich domów 850 tys. pieców, które nie spełniały norm emisyjnych.

Ekologiczny piec jest bardziej przyjazny dla środowiska, wygodniejszy w obsłudze i pozwala na efektywniejsze spalanie. Na rynku jest wiele alternatyw dla "kopciuchów". Do wyboru są kotły gazowe, elektryczne, na biomasę oraz pompy ciepła. To od użytkownika zależy, na jaki zamiennik się zdecyduje.

Wysokie koszty wymiany

Oczywiście wymiana pieca nie odbywa się bezkosztowo. Cała procedura to wydatek dla domu. Co składa się na koszty? W zależności od wybranego ekologicznego kotła, trzeba liczyć się z wymianą instalacji CO, nierzadko z montażem grzejników oraz wsadu kominowego.

Najłatwiej rozważyć to na przykładzie. Weźmy średniej wielkości dom o powierzchni 150 mkw. Jeśli właściciel zdecyduje się wymienić "kopciucha" na piec zasilany przez biomasę, musi się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 30 tys. zł. O wiele więcej zapłaci za instalację pompy ciepła – przy takim metrażu na ekologiczne ogrzewanie domu trzeba wyasygnować od 50 tys. zł.

Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Dlatego stworzono system przydzielania dotacji dla posiadaczy nieekologicznych pieców, aby namówić ich na zmianę instalacji (dotacja może sięgnąć nawet 37 tys zł). Drogi pozyskiwania pieniędzy są różne: niezbędne środki można uzyskać od samorządów oraz instytucji rządowych. Można też starać się o kredyt w banku.

Banki spółdzielcze w awangardzie

Dzięki podpisaniu umowy o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od połowy tego roku klienci będą mogli wystąpić o kredyt „Czyste Powietrze” m.in. w Bankach Spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Do Zrzeszenia BPS należą 324 Banki Spółdzielcze z ponad 2300 placówkami.

W sumie, w ramach programu "Czyste Powietrze", banki będą mogły udzielić kredytów, w których dofinansowanie wyniesie 1,5 mld zł. Kwota ta zostanie podzielona między siedem banków, które przystąpiły do tego programu i jest do wykorzystania do końca 2022 roku. Celem jest pomoc klientom w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

– Banki Spółdzielcze są szczególnie aktywne w małych miastach i gminach wiejskich, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. To właśnie właściciele domów jednorodzinnych są naturalnymi odbiorcami programu "Czyste Powietrze". Nasi klienci również w ubiegłych latach wykazywali duże zainteresowanie finansowaniem ekologicznych zmian w swoich domach czy gospodarstwach. Program jest szansą na realne oszczędności dla naszych klientów i zdrowsze życie dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Bank wyręczy wnioskodawcę

Wniosek o kredyt na dofinansowanie w BPS można składać w każdym województwie. Klienci BPS mogą liczyć nie tylko na kredyt na korzystnych warunkach, ale także na pomoc merytoryczną zapewnianą przez pracowników banków. Pracownicy pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku.

Wnioskodawca załatwi wszystkie sprawy w jednym "okienku" bankowym, bo to bank w imieniu klienta prześle jego wniosek do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ułatwi to kwestie proceduralne i skróci czas oczekiwania na odpowiedź odnośnie do uzyskania dotacji, która spłaci znaczną część zaciągniętego kredytu.
Kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze" będą udzielane od drugiej połowy 2021 do końca 2022 roku. W Bankach z Grupy BPS już teraz można zgłaszać swoje zainteresowanie udziałem w programie.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.