Mój Prąd 3.0 – wcześniejsze zakończenie programu

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Z uwagi na wyczerpanie środków na alokację, program „Mój Prąd 3.0” został zakończony. Przewidziana w budżecie programu kwota 534 mln złotych wystarczyła na dofinansowanie 178 tysięcy wniosków o instalacje fotowoltaiczne.

W ramach programu Mój Prąd w tym roku można było dostać do 3 tysięcy złotych dotacji na instalację fotowoltaiczną. Program ten cieszył się ogromną popularnością od samego początku – już w lipcu złożonych zostało 100 tysięcy wniosków. Jeśli każdy wniosek został pozytywnie rozpatrzony, po 6 tygodniach od rozpoczęcia akcji "zajętych" było już ok. 300 mln złotych z programu, którego budżet wynosił 534 mln zł.

Zdążyć przed zmianą

Według obecnych przepisów każdy może wytwarzać energię, a jej nadmiar przekazywać do sieci elektroenergetycznej, oczywiście po uprzednim podpisaniu stosownej umowy z operatorem tej sieci. Oddaną energię można potem nawet w 80 procentach odebrać, co sprawia, że sieć energetyczna staje się w praktyce rodzajem zewnętrznego magazynu dla wyprodukowanej energii. Nadwyżkę wyprodukowanego w czasie wysokiego nasłonecznienia prądu odbiera się, gdy słońce świeci słabiej lub w nocy, a wspomniane 80 procent okazuje się wystarczające, by nie musieć płacić za dodatkowe kilowaty.

Najprawdopodobniej od 1 stycznia przyszłego roku wejdą w życie zmiany wprowadzające zasadę handlu energią w rozliczeniach. To znaczy, że wyprodukowany prąd będzie trzeba sprzedać, a ten pobrany kupić. Zmiana taka będzie mniej korzystna dla właścicieli małych instalacji przydomowych, bo sprzedaż ma być rozliczana w cenach hurtowych, a zakup – po cenach detalicznych. Wyjściem z sytuacji mogłoby być budowanie domowych magazynów energii, ale na razie nie są one popularne.

Niezależnie od tego, czy i w jakiej formie zamiany wejdą w życie – obecni właściciele instalacji fotowoltaicznych zatrzymają swoje prawa. Dlatego ci, którzy zastanawiali się nad taką inwestycją w przyszłości, teraz przyspieszają swoje działania.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Zasady tegorocznego programu

To, co zmieniło się względem poprzedniego roku, to maksymalna wysokość dotacji – spadła z 5 do 3 tysięcy złotych. Dotacja dalej jest zwolniona z podatku PIT, a pozostałe koszty można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacynej. Szczegółowe informacje są na stronie www.mojprad.gov.pl. Z programu Mój Prąd mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne, pozyskujące energię z instalacji na własne potrzeby.

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dotacja obejmuje wyłącznie instalacje o mocy od 2 do 10 kW. W celu otrzymania dotacji trzeba podpisać umowę kompleksową z dystrybutorem energii, konieczna jest też wymiana licznika na dwukierunkowy. Komponenty zastosowane podczas inwestycji muszą być nowe, tzn. wyprodukowane maksymalnie 24 miesiące przed montażem. Co istotne, nie można dostać dotacji na rozbudowę już działającej instalacji. Dotacją objęte są natomiast instalacje montowane od 1 lutego 2020 r. - mogą się więc o nią starać ci, dla których wsparcia nie starczyło w poprzedniej edycji.

Wpłata własna na kredyt

Trzy tysiące złotych to oczywiście za mało, żeby zbudować instalację fotowoltaiczną. Przeciętna instalacja o mocy szczytowej (maksymalnej) 5 kW to wydatek do ok. 25 tysięcy złotych. A więc dotacja pokrywa kilka procent jej wartości. Skąd wziąć pozostałą kwotę? Z banku, oczywiście.

Sprawdzonym produktem jest kredyt ekologiczny w bankach spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Przykładowo w Banku BPS można dostać nawet 80 tysięcy złotych, przy czym tylko 60 procent musi być przeznaczone na cele ekologiczne, 40 procent można wydać na dowolny inny cel. Czyli z powodzeniem wystarczy nie tylko na fotowoltaikę ale też na inne wydatki, nie tylko domowe.

Czym jest "cel ekologiczny"? To każdy wydatek, który pozwala na zrealizowanie inwestycji pozytywnie wpływającej na środowisko. Poza fotowoltaiką mogą to być przydomowe oczyszczalnie ścieków, pompy ciepła, ale też rowery i sprzęt sportowy czy samochody elektryczne lub hybrydowe. Lista nie jest zamknięta, każdy pomysł jest brany pod uwagę i doradcy banku dbają o jego rzetelną weryfikację w procesie przyznawania kredytu.

Najlepiej zapoznać się z ofertą Banku z Grupy BPS na swoim terenie. Do wyboru jest ponad 2 300 placówek w małych i dużych miejscowościach, a oferty banków spółdzielczych są dostosowywane do warunków lokalnych. Z wybranym bankiem można umówić się np. poprzez formularz na stronie: https:
mojbank.pl/eko2021-loteria1

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53%. Szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym banku z Grupy BPS.

Weź eko-kredyt – i wygraj 5 tysięcy złotych. Banki kuszą promocjami kredytów z przeznaczaniem na cele ekologiczne i nie tylko

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Kredyt na fotowoltaikę, nowy telewizor, rower? A może wymianę pieca lub drzwi w domu? Kredyty na cele ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Świadczy o tym fakt, że w bankach spółdzielczych z Grupy BPS ruszyła właśnie kolejna edycja promocji kredytów, w której można nie tylko uzyskać atrakcyjne warunki, ale także wziąć udział w loterii i wygrać 5 tysięcy złotych. Co istotne, w losowaniu można brać udział codziennie, a nie tylko raz.

Kiedy coś jest dobre – to trzeba to powtórzyć! Do takiego wniosku doszli najwyraźniej szefowie banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS oraz samego banku BPS i zdecydowali, że kampania promująca kredyty gotówkowe na cele związane z ochroną środowiska i oszczędzanie energii, która cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów w ubiegłym roku – będzie miała swoją kolejną edycję.

Czy ekologicznie znaczy ekonomicznie?

Wydatki na cele ekologiczne zawsze się opłacają – bo pozwalają zadbać o środowisko. Wątpliwości, jakie się pojawiają, dotyczą jednak czegoś innego – czy wydane pieniądze kiedykolwiek się zwrócą, czyli – czy jest to opłacalne ekonomicznie, a nie tylko ekologicznie? Najbardziej głośne ostatnio proekologiczne inwestycje to fotowoltaika. Firmy prześcigają się w proponowanych rozwiązaniach, oferując coraz wydajniejsze urządzenia i systemy. Inwestycja zwraca się średnio po ok. 8-10 latach, a biorąc pod uwagę przyszłe podwyżki cen energii elektrycznej a także dostępne dotacje – jeszcze szybciej, bo nawet w 5-6 lat. Pompy ciepła zwracają się w podobnym czasie – wiele zależy oczywiście od wielkości instalacji i tego, do czego porównujemy wydajność pompy. Jeśli jest to piec na olej, gaz czy piec elektryczny – czas potrzebny na zwrot wydanych pieniędzy będzie jeszcze krótszy. Inne inwestycje ekologiczne w domu i w życiu też się zwrócą, chociaż trudno mówić o tym, kiedy. Jak bowiem obliczyć zwrot z inwestycji w nowy rower czy sprzęt sportowy? To też jest przecież wydatek „pro-eko”, a przy tym wspiera to, co bezcenne – nasze zdrowie. Bez względu na to, czy jest to duża inwestycja w remont domu, czy mniejsza – w nowy rower, nie musimy jej finansować z własnej kieszeni. Można na to wziąć kredyt, co jest szczególnie interesujące w przypadku kredytów „skrojonych” specjalnie pod wydatki proekologiczne, jak to ma miejsce w ofercie banków zrzeszonych w Grupie BPS i ich promocji.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem
Na co kredyt?

To nie jest jednak zamknięta lista. Co istotne - ekologiczny kredyt w Grupie BPS nie musi być przeznaczony tylko na cele ekologiczne, znaczna jego część może być przeznaczona na cele dowolne. Jak to wygląda w szczegółach? Najlepiej skontaktować się z doradcą, który poprowadzi sprawę, w tym zadba o rzetelną weryfikację twojego pomysłu. Na spotkanie z doradca umówić się można się szybko poprzez stronę internetową. Można też po prostu odwiedzić najbliższy bank spółdzielczy, placówki najłatwiej znaleźć w specjalnej wyszukiwarce na stronie mojbank.pl.

Szansa na ekstra pieniądze

Dla klientów, którzy zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w Bankach z Grupy BPS, przygotowano dodatkowy bonus – każdy może wygrać 5 tysięcy złotych! W przeciwieństwie do innych loterii tego typu, w których klient ma tylko jedną szansę na wygraną – w loterii „Logiczne, że się opłaca” taka szansa pojawia się 5 razy w tygodniu, czyli grać można codziennie od poniedziałku do piątku. Klienci mają szansę wygrać 5 tys. zł ekstra dofinansowania do swojego kredytu. Wystarczy, że zakręcą internetowym kołem fortuny. Informację o wygranej lub zachętę do dalszego próbowania szczęścia klient otrzymuje natychmiast, jak na loterię przystało. Przygotowane zostało łącznie 50 nagród pieniężnych po 5 tys. zł każda. A loterią objęte są wszystkie kredyty dla klientów indywidualnych te ekologiczne i pozostałe. Żeby wziąć kredyt i grać o 5 tys. zł, najlepiej w pierwszej kolejności wejść na stronę www.mojbank.pl/loteria i umówić się na spotkanie w wybranym Banku Spółdzielczym z Grupy BPS.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Loterią są objęte kredyty gotówkowe udzielone w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS oraz w Banku BPS S.A. między 2.08.2021 r. a 9.11.2021 r. Po prawidłowej rejestracji w Loterii możesz grać codziennie, od poniedziałku do piątku w okresie od 1.09.2021 r. do 9.11.2021 r. Regulamin Loterii dostępny jest na stronie internetowej www.logiczne.mojbank.pl. Rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Kredyty ekologiczne – wszystko, co musisz wiedzieć, by poprawić jakość życia i zaoszczędzić

autor: Krzysztof Mirończuk | 04.10.2021

Nowe instalacje to wygoda, czystość i ekologia w Twoim domu, to poprawa jakości życia, a w dłuższej perspektywie także oszczędności. Specjalne kredyty EKO, które dają możliwości przeznaczenia na cele ogólne, ale też kredyty hipoteczne czy gotówkowe – to rozsądna droga do przeprowadzenia nie tylko proekologicznych, ale także uzasadnionych ekonomicznie inwestycji.

Każdą inwestycję, szczególnie taką, która przez najbliższe lata będzie rzutowała na koszty utrzymania naszego gospodarstwa domowego, trzeba dobrze przemyśleć i przeliczyć. Jeśli w sposób rozsądny podejdziemy do wydatków, możemy liczyć na całkowity zwrot kosztów. Oczywiście w perspektywie lat. Jednak taki wydatek od zaraz może poprawić naszą jakość życia.

Podlicz rachunki. Czy stać cię na przestarzałe rozwiązania?

Kto nie chciałby płacić niższych rachunków za prąd? Kto nie chciałby zamknąć sezonu grzewczego niższymi kosztami? Przykłady tysięcy gospodarstw domowych w kraju pokazują, że nie musimy być skazani na stale rosnące wydatki związane z energią, które często mają największy udział w rocznym bilansie wydatków na rachunki.

W pierwszej kolejności warto więc zastanowić się nad poprawieniem efektywności energetycznej budynku. Docieplenie ścian, wymiana okien, pozbycie się miejsc, przez które energia (czytaj: pieniądze) uciekają na zewnątrz, zastąpienie starego kotła nowoczesną pompą ciepła czy wykorzystanie zupełnie darmowej energii słonecznej do produkcji prądu daje efekt, którego rozmiary mogą zaskoczyć. Oczywiście ktoś może zapytać – ale ile to wszystko kosztuje? Faktycznie, to dość drogie przedsięwzięcie jak na statystyczne gospodarstwo domowe. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku istnieją instrumenty, które mogą pomóc wprowadzić nowoczesne, a nawet dość kosztowne rozwiązania, bez znaczącego, jednorazowego obciążenia domowego budżetu. Mowa o dedykowanych kredytach dostępnych np. w Bankach Spółdzielczych Grupy BPS oraz państwowych dotacjach z programów takich jak „Czyste powietrze” czy „Mój prąd”.

Czy to się opłaci?

Przy rozsądnie zaplanowanej inwestycji możemy zredukować niemal do zera nasze rachunki. Po drugie - już po kilku latach używania nowoczesnych rozwiązań możemy dojść do punktu, w którym przeprowadzone inwestycje zwrócą się w całości lub w znacznej części. Niektóre kalkulacje zakładają oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych w ciągu 20 lat! Byłoby dużym uproszczeniem powiedzenie, że kredyt na takie przedsięwzięcia od razu będzie spłacał się sam. Tak oczywiście nie jest. Trzeba jednak przyjąć, że przy inwestycji obliczonej np. na 20 lat możemy śmiało zaplanować, że poniesione z tego tytułu wydatki się zwrócą razem z odsetkami. W końcu po to inwestujemy, by nie tylko poprawić swój komfort życia i czystość powietrza, ale także coś z tego mieć w przyszłości. A „mieć” można całkiem sporo.

Strategia małych kroków

Aby cieszyć się z efektów ekologicznych inwestycji, możemy skupić się najpierw wyłącznie na jednym obszarze, np. kwestii ocieplenia budynku. Istnieją szacunki, według których już sama termomodernizacja domu jednorodzinnego może ograniczyć koszty ogrzewania nawet do 40% rocznie. Oczywiście wszystko zależy od architektury budynku oraz zakresu prac. Z pewnością jednak dzięki tego typu pracom już w pierwszym roku w kieszeni właścicieli statystycznego gospodarstwa domowego zostaje kilkaset złotych miesięcznie. Biorąc to pod uwagę, szybko zauważymy, że zaoszczędzone na zakupie węgla, gazu czy oleju opałowego pieniądze można przeznaczyć na częściową spłatę kredytu. W perspektywie kilku lat obciążenie wynikające ze zobowiązań względem banku będzie dużo łatwiejsze do zaakceptowania. Zdaniem ekspertów kompleksowe ocieplenie domu daje - w zależności od paliwa, jakie stosujemy - oszczędności roczne rzędu 3,3 tys. złotych w przypadku ogrzewania z sieci, 3,8 tys. przy ekogroszku oraz 4,5 tys. złotych biorąc pod uwagę gaz ziemny. Dodatkowe korzyści można uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w budownictwie, które zakładają warstwy termomodernizacyjne o większej grubości oraz użycie materiałów o wyższych parametrach niż te, które były dotąd powszechnie stosowane. Czy inwestycja w samą termomodernizację się zwróci? Z pewnością. Jednak aby odczuć dużo większą efektywność, warto ją połączyć z innymi rozwiązaniami. Przy dobrze skalkulowanym względem naszych możliwości kredycie efekty mogą być spektakularne.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem
Kolejny krok – źródło ciepła

Termomodernizacja przynosi konkretne korzyści, ale nie jest powiedziane, że na tym etapie musimy się zatrzymać. Dodatkowym rozwiązaniem są coraz powszechniej stosowane w polskich domach pompy ciepła. Upraszczając, urządzenia te są w stanie pobrać energię z otoczenia np. gruntu, wody czy powietrza. Ciekawą opcją jest „dwukierunkowość” takich rozwiązań, które nie tylko ogrzewają zimą, ale także chłodzą pomieszczenia w upalne letnie dni. Tego typu instalacje pozwalają oszczędzić nawet 70-75 procent wydatków, jakie ponosimy na ogrzewanie oraz dla uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Jak twierdzą eksperci cytowani na na stronie internetowej Grupy BPS, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych za pomocą pompy ciepła to w przybliżeniu 3,5 tys. złotych w skali roku. Ogrzewanie gazem ziemnym w tym samym przykładzie byłoby dwukrotnie droższe, a w przypadku oleju opałowego tę wartość powinniśmy pomnożyć razy trzy. Jeszcze więcej kosztuje ogrzewanie prądem (przy założeniu, że pobieramy go z sieci, nie mając instalacji fotowoltaicznej). A zatem oszczędności na przestrzeni lat idą w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. To pokazuje, że po kilkunastu latach korzystania z nowej instalacji możemy mówić nie tylko o zwrocie z inwestycji, ale także realnych korzyściach, które można przeliczyć na konkretne pieniądze. Jeśli taką inwestycję wspartą kredytem połączymy z dotacją rządu z programu „Czyste Powietrze”, na efekt ekonomiczny poczekamy zdecydowanie krócej!

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Jak płacić mniej za prąd?

Kolejną opłacalną inwestycją są instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają nam czerpać energię wprost ze słońca. Dobrze dobrana i dostosowana do warunków geograficznych instalacja może wyprodukować energię nie tylko dla zasilania np. pompy ciepła, ale także wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku. Nie dziwi więc boom, jaki obserwujemy obecnie w kraju. Wystarczy spojrzeć na dachy mijanych domów, by przekonać się, że na naszych oczach dzieje się prawdziwa fotowoltaiczna rewolucja. Przyczyniły się do tego nie tylko państwowe dotacje, ale także atrakcyjne kredyty, które sprawiają, że nowoczesne rozwiązania oraz korzyści, jakie one oferują, są w zasięgu ręki przeciętnego Kowalskiego.

Współpraca instalacji fotowoltaicznej z pompą świetnie wykorzystuje możliwości obu technologii. Na przykład latem energia pochodząca ze słońca może przyczyniać się do komfortowego chłodzenia pomieszczeń. Przyjmuje się, że typowy dom jednorodzinny nie osiągnie wskaźnika konsumpcji własnej energii na poziomie wyższym niż 30 proc. Ale jeśli dodamy do tego pompę ciepła, wówczas wskaźnik ten rośnie nam do 50 czy 60 proc. To kolejny dowód na to, że nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, działające na zasadzie naczyń połączonych, potrafią być wysoko opłacalnym i uzasadnionym ekonomicznie wydatkiem. Warto się nimi zainteresować, także sprawdzając możliwości uzyskania finansowania tych inwestycji.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53%. Szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.