Banki Spółdzielcze – zielone i nowoczesne

autor: BPS | 21.10.2021

Decydując się na wprowadzenie ekologicznych zmian w swoim domu lub firmie, zadbaj o najlepszego partnera finansowego. A w Bankach Spółdzielczych jesteś u siebie.

Wyobraź sobie, że o kredycie na ekologiczne przedsięwzięcie rozmawiasz z kimś, kogo znasz, kto mieszka w tej samej miejscowości i doskonale rozumie lokalne uwarunkowania. A jednocześnie – umożliwia Ci negocjowanie warunków i traktuje po partnersku.

Tak właśnie jest w Bankach Spółdzielczych z Grupy BPS.

Co to jest bank spółdzielczy?

Banki spółdzielcze to 90% banków działających w Polsce. Od banków komercyjnych różni je to, że ich właścicielami są spółdzielcy, a więc osoby „z sąsiedztwa”, działające lokalnie, a nie w odległej centrali.

Spółdzielcy to osoby, które zdecydowały się połączyć siły, aby wspólnie realizować ustalone cele – przede wszystkim, wspierać finansowo okoliczną społeczność. Szczególnie ważne jest wsparcie banków spółdzielczych w zakresie przedsięwzięć realizowanych na terenie mniejszych miejscowości i wsi, co nie oznacza, ze nie znajdziesz ich we wszystkich dużych miastach. Banki spółdzielcze wspierają rozwój regionów, w których działają, ponieważ reinwestują zyski tam, gdzie zostały wypracowane.

Banki spółdzielcze działają w Polsce od ponad 150 lat, wyłącznie na bazie polskiego kapitału. Mają więc najdłuższą historię w polskiej bankowości. Obecnie swoim zasięgiem obejmują teren całych powiatów, a nawet województw. Swoje placówki mają zarówno w małych miejscowościach, miasteczkach, jak i większych miastach. Grupa BPS to ponad 2000 oddziałów bankowych. Na stronie mojbank.pl łatwo znajdziesz swój najbliższy bank.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Nowoczesna oferta dla małych i średnich firm

Banki spółdzielcze z Grupy BPS to dzisiaj nowoczesne instytucje finansowe, dysponujące wyszkoloną kadrą, rozwiązaniami organizacyjnymi i nowoczesnymi technologiami. W swojej ofercie mają praktycznie wszystko, czego może potrzebować przedsiębiorca, by zapewnić swojej firmie bieżące funkcjonowanie i rozwój. Od bezpiecznego i wygodnego zarządzania kontem bankowym za pomocą smartfonu po płatności mobilne telefonem lub zegarkiem. Pełna paleta kredytów obrotowych zapewni finansowanie bieżącej działalności i w razie konieczności poprawi płynność firmy, a kredyty inwestycyjne na jasnych warunkach sfinansują jej dalszy rozwój.

Elastycznie i po partnersku

Banki spółdzielcze Grupy BPS od banków komercyjnych mocno odróżnia możliwość negocjowania warunków współpracy i partnerskie relacje. To łatwiejsze dla instytucji spółdzielczych, bo dzięki lokalnej skali działania, doskonale znają swoich klientów i uwarunkowania rynkowe. Indywidualnie traktowani klienci mogą też liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach, np. przy prolongacie czy restrukturyzacji kredytów.

Dlatego bogata i nowoczesna oferta banków spółdzielczych BPS spełni każde oczekiwania przedsiębiorców, bo to partner bankowy, który zna się na rzeczy.

Fotowoltaika w leasingu – to możliwe!

Kredyty nie są jedynymi formami finansowania firm. W Grupie BPS znajduje się również spółka BPS Leasing i Faktoring, której oferta dostępna jest w Bankach Spółdzielczych w całej Polsce. Korzystając z leasingu można atrakcyjnie sfinansować nie tylko zakup samochodów, ale także instalacje fotowoltaiczne. Leasing mikroinstalacji działa na tej samej zasadzie co firmowych aut – z taniego prądu można korzystać natychmiast bez konieczności wydatkowania od razu pieniędzy na zakup paneli. Leasingiem można sfinansować instalacje o mocy do 50 kW i wartości 250 tys. zł netto. Nowością jest także leasing w euro wraz z atrakcyjną ofertą ubezpieczenia środków transportu ciężkiego.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Myślimy o przyszłości

Ekologia to nie tylko tymczasowa moda, ale klucz do naszej przyszłości i szansa na ocalenie naturalnego środowiska dla naszych dzieci i wnuków. Dlatego Banki Spółdzielcze z Grupy BPS, tradycyjnie zakorzenione w lokalnych społecznościach i blisko z nimi związane, przekonują nas, że warto stawiać na ekologię. To również rozsądne i opłacalne rozwiązanie na dziś.

Nowy piec do ogrzewania, ocieplenie domu, wymiana okien, instalacja fotowoltaiczna, odzyskiwanie deszczówki – to tylko niektóre przykłady ekologicznych zmian, które mają ogromne znaczenie dla naszych portfeli. A także dla miejscowości, w której mieszkamy i … dla całej Ziemi! Już ponad 600 tys. rodzin w Polsce zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej i czerpiąc energię ze słońca płaci miesięcznie za prąd zaledwie kilka złotych! Warto pomyśleć o przyszłości.

Włącz się do walki ze smogiem i wymień "kopciucha", biorąc specjalny kredyt z dofinansowaniem

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Z powodu smogu umiera rocznie około 100 tys. Polaków. Co zrobić, aby zmienić te dramatyczne statystyki? Potrzeba zmiany społecznej mentalności. Warto zacząć od wymiany pieca. Można to zrobić z pomocą banku, uzyskując kredyt, który w znacznej części zostanie spłacony z dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Teraz więc taka zmiana może być korzystna również pod względem finansowym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 miasta z 50 najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej znajdują się w Polsce. Jak donoszą badania firmy Syngoes, z powodu smogu umiera rocznie 3,7 mln osób na świecie. Dla porównania – w wypadkach samochodowych ginie 1,2 mln uczestników ruchu.

Dla Polski te statystyki nie przedstawiają się najlepiej. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wyliczyła, że w wyniku emisji paliw kopalnych przedwcześnie umiera w naszym kraju 47 tys. osób. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London korygują te dane. Ich zdaniem w Polsce może umierać z powodu smogu dwa razy więcej mieszkańców.

Dlatego "kopciuchy" muszą być wymieniane. Od pierwszego stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. A wiele samorządów przyjęło uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość opalania węglem.

Ciągle za dużo "kopciuchów"

W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Mazowsze i Małopolska dają czas mieszkańcom do końca 2022 roku na wymianę pozaklasowych kotłów. Warszawa realizuje program "Zlikwiduj kopciucha", na który miasto przeznaczyło 65 mln zł. W pierwszej połowie br. wpłynęło 2,3 tys. wniosków od osób prywatnych, które chcą otrzymać dotację na wymianę starego pieca.

Na Śląsku, gdzie skala zanieczyszczeń jest bardzo wysoka, termin pozbycia się "kopciucha" upływa z końcem tego roku. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z karą finansową. Grzywna może sięgać nawet do 5 tys. zł.
Jeśli ktoś opala węglem w domu, najwyższy czas wymienić stary piec na nowy. Ze statystyk Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że ciągle blisko 3 mln gospodarstw domowych używa "kopciuchów", choć od 2014 roku zniknęło z polskich domów 850 tys. pieców, które nie spełniały norm emisyjnych.

Ekologiczny piec jest bardziej przyjazny dla środowiska, wygodniejszy w obsłudze i pozwala na efektywniejsze spalanie. Na rynku jest wiele alternatyw dla "kopciuchów". Do wyboru są kotły gazowe, elektryczne, na biomasę oraz pompy ciepła. To od użytkownika zależy, na jaki zamiennik się zdecyduje.

Wysokie koszty wymiany

Oczywiście wymiana pieca nie odbywa się bezkosztowo. Cała procedura to wydatek dla domu. Co składa się na koszty? W zależności od wybranego ekologicznego kotła, trzeba liczyć się z wymianą instalacji CO, nierzadko z montażem grzejników oraz wsadu kominowego.

Najłatwiej rozważyć to na przykładzie. Weźmy średniej wielkości dom o powierzchni 150 mkw. Jeśli właściciel zdecyduje się wymienić "kopciucha" na piec zasilany przez biomasę, musi się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 30 tys. zł. O wiele więcej zapłaci za instalację pompy ciepła – przy takim metrażu na ekologiczne ogrzewanie domu trzeba wyasygnować od 50 tys. zł.

Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Dlatego stworzono system przydzielania dotacji dla posiadaczy nieekologicznych pieców, aby namówić ich na zmianę instalacji (dotacja może sięgnąć nawet 37 tys zł). Drogi pozyskiwania pieniędzy są różne: niezbędne środki można uzyskać od samorządów oraz instytucji rządowych. Można też starać się o kredyt w banku.

Banki spółdzielcze w awangardzie

Dzięki podpisaniu umowy o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od połowy tego roku klienci będą mogli wystąpić o kredyt „Czyste Powietrze” m.in. w Bankach Spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS. Do Zrzeszenia BPS należą 324 Banki Spółdzielcze z ponad 2300 placówkami.

W sumie, w ramach programu "Czyste Powietrze", banki będą mogły udzielić kredytów, w których dofinansowanie wyniesie 1,5 mld zł. Kwota ta zostanie podzielona między siedem banków, które przystąpiły do tego programu i jest do wykorzystania do końca 2022 roku. Celem jest pomoc klientom w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

– Banki Spółdzielcze są szczególnie aktywne w małych miastach i gminach wiejskich, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. To właśnie właściciele domów jednorodzinnych są naturalnymi odbiorcami programu "Czyste Powietrze". Nasi klienci również w ubiegłych latach wykazywali duże zainteresowanie finansowaniem ekologicznych zmian w swoich domach czy gospodarstwach. Program jest szansą na realne oszczędności dla naszych klientów i zdrowsze życie dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Bank wyręczy wnioskodawcę

Wniosek o kredyt na dofinansowanie w BPS można składać w każdym województwie. Klienci BPS mogą liczyć nie tylko na kredyt na korzystnych warunkach, ale także na pomoc merytoryczną zapewnianą przez pracowników banków. Pracownicy pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku.

Wnioskodawca załatwi wszystkie sprawy w jednym "okienku" bankowym, bo to bank w imieniu klienta prześle jego wniosek do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ułatwi to kwestie proceduralne i skróci czas oczekiwania na odpowiedź odnośnie do uzyskania dotacji, która spłaci znaczną część zaciągniętego kredytu.
Kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze" będą udzielane od drugiej połowy 2021 do końca 2022 roku. W Bankach z Grupy BPS już teraz można zgłaszać swoje zainteresowanie udziałem w programie.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Załóż fotowoltaikę do końca roku, aby nie stracić na zmianie przepisów

autor: Maciej Sierpień | 11.10.2021

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się popularnym sposobem pozyskiwania tańszego prądu. To od przyszłego roku może się zmienić na niekorzyść konsumentów, bo rząd planuje zmiany w prawie. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował się na montaż paneli, warto zrobić to przed końcem tego roku.

Osób, dla których ekologia i ekonomia mają równie istotne znaczenie, nie trzeba namawiać do fotowoltaiki. Metoda pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł ma zastosowanie praktyczne. Jest finansowo opłacalna, a przy okazji stanowi istotny gest w walce o czystsze powietrze.

Panele instalowane na dachach domów – jeśli są dobrej jakości – mogą latami dostarczać użytkownikom dużo tańszy prąd. A baterie przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną są wytrzymałe – dobrze znoszą wysokie temperatury latem i bardzo mroźne zimy. Są również odporne na silne wiatry, a także opady deszczu czy gradu.

Fotowoltaika niesie wiele korzyści. Poza trwałością i łatwością obsługi takiej instalacji najważniejsze jest, że użytkownicy są mniej zależni od podwyżek cen energii oraz w dłuższym czasie zapłacą niższe rachunki za prąd.

Dla posiadaczy paneli pobór energii ze słońca oznacza też niższą emisję dwutlenku węgla. A jeśli ktoś zdecyduje się sprzedać dom, niech pamięta, że jego wartość na rynku nieruchomości będzie wyższa z powodu zainwestowania swego czasu w przydomową elektrownię.

Boom na fotowoltaikę

Polski rynek fotowoltaiki przeżywa istny boom i ciągle się rozwija. W 2020 roku padł ważny rekord. Do sieci elektroenergetycznej przyłączono ponad 320 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2 tys. MW.

Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że nasz kraj jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice – wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Prognozy są optymistyczne, bo zakładają, że łączne obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą w tym roku 9 mld zł. Nastroje w branży psują planowane zmiany przepisów. Mogą zrewidować niektóre optymistyczne wskaźniki. I sprawić, że inwestowanie w fotowoltaikę przestanie być tak opłacalne jak do tej pory.

Wzrośnie cena energii

Chodzi o zmianę prawa w zakresie rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Tylko do końca tego roku ma obowiązywać preferencyjny system ich magazynowania. Obecnie każda nadprodukcja energii jest automatycznie wysyłana do operatora sieci i tam rozliczana.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli mamy instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp (1 kWp to 800 kWh energii, co odpowiada powierzchni 5,5 mkw. standardowych paneli fotowoltaicznych), wytwarzaną energię wykorzystujemy na własne potrzeby, a niezużytą resztę oddajemy do sieci. Jeśli potem potrzebujemy energii, możemy za darmo odebrać do 80 proc. przesłanej wcześniej energii.

Według nowych przepisów prosument – który jednocześnie produkuje i konsumuje energię – będzie musiał nadwyżkę energii sprzedawać, a później odkupić za cenę nawet dwukrotnie wyższą niż cena sprzedaży. Oznacza to wyższe rachunki. Właściciel średniej instalacji zapłaci rocznie nawet do 1,5 tys. zł.

Kredyt ekologiczny na korzystnych warunkach

Zmiany obejmą nowych użytkowników. Na razie jednak (przez 15 lat) nie obejmą tych, którzy już mają taką instalację albo do końca roku zamierzają ją założyć. Dlatego warto się pośpieszyć. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od 4 do 6 tys. zł za każdy 1 kWp, z czego można uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej. Eksperci przyrównują każdy 1 kWp instalacji do dotychczas miesięcznie wydanych 45 zł za prąd. I prognozują, że taka instalacja zwróci się średnio po 6-9 latach. Nie każdego stać na taki wydatek z własnych oszczędności.

Warto więc rozważyć dofinansowanie, np. w formie kredytu. Tym bardziej że niektóre banki stosują specjalne rozwiązania dla ekoinwestycji. Specjalizują się w tym np. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS.

EKO INWESTYCJE?
Logiczne, że się opłaca!

Kredyt gotówkowy na cele ekologiczne i nie tylko... Nie przegap tego momentu.

Zostaw kontakt do siebie wypełniając formularz.

Poznaj szczegóły!

Zostaw kontakt - zadzwonimy do Ciebie i pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% – szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Wkrótce skontaktujemy się na podane dane.

Fotowoltaika, obok wymiany źródła ciepła (np. na pompę ciepła) to najczęściej przewijające się tematy inwestycji ekologicznych wspomaganych kredytem. To jednak nie wszystko, z ekokredytu można skorzystać inwestując w wymianę okien i drzwi, przydomową oczyszczalnię, a nawet w energooszczędny sprzęt AGD, hulajnogę, rower elektryczny czy samochód hybrydowy. Część kredytu można też przeznaczyć na cel dowolny. Interesując się kredytem, warto zwrócić uwagę także na programy dofinansowania – np. już niedługo ruszy ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze” – można wtedy za jedną wizytą w banku (również banku z Grupy BPS) uzyskać kredyt z dotacją NFOŚiGW.

Eko kredyt - dlaczego warto? Rozmowa z wiceprezesem Banków Polskiej Spółdzielczości, Krzysztofem Kokotem

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53% - szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym Banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szczegóły na stronie
www.czystepowietrze.gov.pl .

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.